

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 4.5 mm |
| Length | 5.9944 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 4.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 12 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 2.5 A |
| DC Resistance (DCR) | 61.1 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 10 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 2.5 A |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 2.5 A |
| Saturation Current | 3 A |
| Max Saturation Current | 3 A |
| Max Temperature Rise Current | 2.5 A |
| Max Length | 6.2 mm |
| Max Width | 6.2 mm |
| Min Length | 5.8 mm |
| Min Width | 5.8 mm |
Stock: 402
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18557
Ext.Price$0.18557
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18557 | $0.18557 |
| 10 | $0.16445 | $1.64450 |
| 50 | $0.14573 | $7.28650 |
| 100 | $0.13266 | $13.26600 |
| 500 | $0.12076 | $60.38000 |
| 1000 | $0.10993 | $109.93000 |
| 3000 | $0.10006 | $300.18000 |
